Od bogini Rozumu, do Świątyni Zrozumienia..

Rewolucja  francuska wyniosła na ołtarze katedry Notre Dame kult rozumu, pod postacią  ‚bogini'; kobiety , w 1793 r., a czy ten panteon nowej religii ubóstwienia człowieka i gloryfikacji  epoki Oświecenia przewidywał jeszcze kolejne szaleństwa rozumu? Ależ tak, wśród dalszej apoteozy ‚wiecznie-żywych’, wyznawców izmów, których moralność wyrosła na teorii dziedziczenia jej od małp człekokształtnych, powstawały dalsze kulty uzbrojone nie tylko w ‚czyn rewolucyjny’, ale poparte ‚orężem nauki’, i przypieczętowane krwawymi ofiarami.

Zobaczmy zatem, na jakim obecnie etapie postępuje ten proces przebóstwienia i ubóstwienia, wyznawców przodka człowieka neandertalskiego i jakie sacrum łączy wyznawców Rozumu i kosmicznego obrządku, w którego centrum umieszczono Słońce. Co tym razem zostało wniesione na ołtarze, podczas pogańskiej (sic!) uroczystości, w  jednej z największych świątyń na świecie, w katedrze św. Jana w Nowym Jorku?  Każdy kult ma swój czczony na ołtarzach symbol, i tak jest również tym razem.

Zobaczmy  poniżej:

Więcej info w tym temacie tutaj.
Co przedstawiają zaskakujące rzeźby na kolumnach katedry; tutaj.

Przy tej okazji polecam info o wystawie, do oglądania również w tejże katedrze, gdzie jedną z atrakcji jest ‚rzeźba’ dwóch ptaków , zwanych przez wykonawcę feniksami. Czy mówi nam to coś? Ci, którzy  śledzą mój blog, przypomną sobie info, o tekście piosenki laureatki ostatniego konkursu Eurowizji..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>