Komu podobają się włoskie auta? Zwłaszcza te o kobiecych nazwach, i w kolorze bieli? Mnie bardzo i swego czasu będąc fanką pewnej włoskiej marki, żałowałam nawet, że te modele nie występują w kolorze jasnego błękitu. Mój entuzjazm nieco zmalał, gdy wzięłam pod lupę znaczek firmowy tej marki. I co my tam widzimy? Czerwony krzyż, ale to nam po tej stronie Bosforu nie przeszkadza, aczkolwiek bynajmniej nie chodzi tu o odniesienia do organizacji niosącej humanitarną pomocy bliźnim, natomiast druga część znaczka jawi się już bardziej zagadkowo i zdecydowanie tajemniczo. Tak, chodzi o zielonego węża, który trzymając w paszczy człowieka, zaraz go połknie.. albo wypluje. Ten zielony albo szmaragdowy, jak kto woli wąż, zwany jest biscione, co się wykłada jako vipera ( viper = żmija, albo.. zdrajca), lub biscia z włoskiego, a utworzony z łacińskiego bestia, to godło Viscontich z XI wieku, godło Mediolanu i rodu Sforza. A skoro drzewiej i w naszym kraju ród Sforza nam jaśnie panował w osobie królowej Bony, stąd obecność szmaragdowego węża również w herbie miasta Sanok i miasta Prużana na Białorusi, w obwodzie brzeskim. A jako że kiedyś te tereny należały do Polski, więc panowali tutaj polscy władcy i w 1588 roku, córka królowej Bony nadała miejscowości Prużana prawa miejskie i herb, tym razem herbowy wąż ma kolor niebieski, w bardzo podobnym ( przynajmniej na fotografii ) odcieniu, w jakim są kopuły cerkwi prawosławnej z II połowy XIX w..
Owa bestia pożerająca, albo też..rodząca człowieka(sic!) ma również swoje podobieństwa do Queltzacoatl’a – azteckiego bożka węża, który już bez wątpliwości pożera człowieka. Wąż ten zwany jest również pierzastym, czyli posiadającym pióra.. a może skrzydła? Całkiem niewykluczone, że to ten sam osobnik, którego Biblia nazywa wężem starodawnym!: Obj. 12:9
9. I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.
A teraz popatrzmy , porównajmy i podumajmy:
Logo marki Alfa Romeo:
Herb rodziny Sforza
Herb Sanoka
Herb Prużany
Herb rodu Viscontich , protoplastów Sforzów
Jak widać z powyższego gadzie geny od dawien dawna, ciągle gdzieś przewijały się w historii ludzkości, i tak się jakoś składa, że w większości u rodów panujących.