‘Kosmiczne zapowiedzi’..

Jak zapowiedziała kilka dni temu, jedyna uprawniona do tego typu zapowiedzi Agencja, i o czym mogliśmy przeczytać na kilku polskojęzycznych portalach, (przykładowo tutaj, mamy to już w dniu dzisiejszym  czarno na białym, a mianowicie, ludzkość została poinformowana o kolejnym dziejowym odkryciu, dokonywanym z pionierskim samozaparciem i nie licząc się z kosztami, w ‘bezkresnej czerni kosmosu’.
Wiadomość została opublikowana z dzisiejsza datą – 15.12.2017 tutaj.
A oto screen z podlinkowanego wyżej materiału:

nasa-anouncement1

Zatem z zapartym tchem przystępuję do przekazania Gościom mojego bloga, info opublikowane w w/w materiale.
W artykule pod tytułem:
‘Ogłoszenie NASA: Co NASA ujawniło o swoim niesamowitym odkryciu Keplera?
NASA ogłosiła odkrycie ósmej planety krążącej wokół odległej gwiazdy znanej jako Kepler-90, która ma teraz tyle planet, co nasz układ słoneczny.

W dalszej treści czytamy, cytuję:
‘W wczorajszym oświadczeniu NASA stwierdziła, że odkryła Kepler-90i – ósma planetę okrążającą słoneczną gwiazdę 2,545 lat świetlnych od Ziemi.

Gwiazda Kepler-90 jest obecnie znana z posiadania tak wielu planet jak nasz układ słoneczny dzięki danym z Kosmicznego Teleskopu Keplera NASA i zaawansowanej analizie komputerowej Google.

NASA powiedziała: “Nowo odkryta Kepler-90i – skwiercząca, gorąca, kamienista planeta, która okrąża swoją gwiazdę raz na 14.4 dni – została znaleziona za pomocą  maszyny uczącej (uwaga moja: posiadającej zdolność uczenia się) od Google.

“Ucząca maszyna’ jest czymś zbliżonym do sztucznej inteligencji, w którym komputery” uczą się “. W tym przypadku komputery nauczyły się rozpoznawać planety, znajdując w  danych Keplera, gdzie teleskop zapisywał sygnały z planet poza naszym układem słonecznym, znanych jako egzoplanety.

Nowo odkryta planeta to skalista planeta, która okrąża swoją macierzystą gwiazdę raz na 14,4 dnia i jest około 30 procent większa od Ziemi.

Paul Hertz, dyrektor oddziału astrofizycznego NASA w Waszyngtonie, powiedział: “Tak jak się spodziewaliśmy, w naszych archiwizowanych danych Keplera kryją się ekscytujące odkrycia, czekające na właściwe narzędzie lub technologię, by je wydobyć.

“To odkrycie pokazuje, że nasze dane będą skarbnicą dostępną dla innowacyjnych naukowców przez wiele lat”.
NASA twierdzi, że istnieją inne układy planetarne, które mogą mieć więcej szans na życie niż Kepler-90, który ma średnią temperaturę powierzchni powyżej 800 stopni Celsjusza.
Zewnętrzna planeta Keplera orbituje w podobnej odległości od swojej gwiazdy, jak Ziemia do Słońca. Ale planety w systemie Kepler 90 orbitują znacznie bliżej swojej macierzystej gwiazdy, jaką jest Ziemia względem Słońca.

“System Kepler-90 jest jak mini wersja naszego układu słonecznego. Masz małe planety wewnątrz i wielkie planery na zewnątrz, ale wszystko jest zgniecione w bardzo bliskiej odległości “, powiedział Andrew Vanderburg, pracownik NASA Sagan, stażysta i astronom z University of Texas w Austin.
Życie może podobno powstać na skalistej planecie, która znajduje się w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, ponieważ nie jest zbyt gorąca lub zimna i może wspierać płynną wodę i atmosferę.

Naukowcy zeskanowali ponad 150 000 gwiazd w poszukiwaniu oznak życia pozaziemskiego za pomocą teleskopu Keplera, który poluje na planetę.’

Na zakończenie dowiadujemy się jeszcze, jakie są koszty tej nieziemskiej misji, co nie powinno robić na nas zbyt wielkiego wrażenia, skoro znane są przypadki, gdy dzieło sztuki może kosztować 450 ml dol. i anonimowy kupiec, który najwyraźniej rozumie, że sztuka musi kosztować, tyle zapłacił za dzieło pod tytułem Salvator Mundi. W związku z powyższym, my również powinniśmy starać się zrozumieć, że ten rodzaj sztuki, który jest uprawiany przez w/w Agencję, też nie może być tani.

‘Teleskop Keplera kosztował 446 milionów funtów i zakończył swoją misję w 2012 roku, a dzięki swoim odkryciom astronomowie sądzą, że co najmniej jedna planeta krąży wokół każdej gwiazdy na niebie.

Teleskop odkrył 2335 potwierdzonych planet i inne potencjalne obiekty podobne do planet.’

Jako zwieńczenie tych kosmicznych opowieści proponuję grafikę, bez kompleksów przedstawioną, jako foto, która jakkolwiek z rzeczywistym światem ma tyle wspólnego, co filmy z gatunku science-fiction, gdzie fikcja udaje naukę a nauka jest fikcją, no ale wszystko wskazuje na to, że właśnie ‘tak być musi’..

nasa-keple1

nasa-kepler

źródło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *