Zobaczmy, co tym razem udało się zmalować dla potomności, wiodącej agencji do spraw kosmicznych. Tym razem NASA wygenerowała : jak twierdzi Newsweek: Nowe, zachwycające zdjęcie z Plutona.
Oto ono:
źródło
Pod zdjęciem mamy zaprezentowany krótki filmik z opisem:
‘Górskie łańcuchy, zamarznięte rzeki, kratery i ogromne wąwozy: NASA opublikowała nowe zdjęcia Plutona przesłane przez sondę New Horizons. Zobaczcie!
Zdjęcia zostały wykonane w lipcu 2015 roku z wysokości*około 80 tys. kilometrów. Powierzchnię planety sfotografowała kamera panchromatyczna LORRI, która znajduje się na pokładzie sondy New Horizons. Kosmiczna podróż międzyplanetarnej sondy trwa już 10 lat.’
*podkreślenie moje.
W tym miejscu powstaje pytanie, w jaki sposób określa się w kosmosie kierunki: na przykład rzeczona wysokość?
No i czy sonda New Horizons, która kosmicznie hula od 10 lat, nie mogła porobić porządnych zdjęć ZIEMI, aby graficy z NASA nie musieli się pocić nad generowaniem imaży, a malarze realiści, aby nie musieli malować malunków GLOBU?..
Wracając jednak do Plutona, którego wizerunek, NASA mogłaby z powodzeniem umieszczać wraz ze swoim logo, na pudełku z czekoladkami, to myślę, że nie tylko serca wszystkich poważnych naukowców z NASA biją szybciej, na te walentynkowe koincydencje. Taki naukowy widok nie mógł pozostać również bez wpływu i na gotujące obiad Gospodynie Domowe, czego rezultatem jest taki oto poniżej zaprezentowany Imaż, powstały podczas procesu obróbki cieplnej Kotleta Panierowanego (nazwa mało kosmiczna, ale smak jak najbardziej ), a następnie poddaniu Produktu procesowi przetwarzania danych, czyli mówiąc naukowo, po przystosowaniu do prezentacji medialnej w postaci wygenerowanego imażu, za pomocą dostępnych narzędzi. Osobiście nie uważam, aby jakość mojego dzieła odbiegała na minus, od dzieła sztabu grafików z NASA, mimo, iż nie udało mi się osiągnąć widoku krzywo-gięcia, który generuje na przykład soczewka ‘rybie oko’, bo moja patelnia jest płaska jak okrąg ziemi.
Ponizej zapraszam na filmik, pozostający w temacie Plutona.
Autor filmu zwrócił uwagę na sformułowania osób wypowiadajacych się z ramienia NASA, które są istotne, a więc: New ‘Horizons’ , Images or photos? (imaże czy zdjecia), (Pluto) Icy World of Wonder (Pluton, lodowy świat cudów) , Antarctica? ponownie Image, First Blue Marble, since 1972, 43 years(..), Paints(..) ( malunki (..)
Następnie zadowolony pan na filmie mówi, że te images Plutona są więcej, niż niezwykłe, udowadniają teorię, ze nauka nigdy nie zasypia..
Autor cytuje w 1 minucie 51 z księgi Przypowieści Salomona. 4:16
16. Bo nie zasną, dopóki nie popełnią czegoś złego, a sen ich odleci, jeżeli nie doprowadzą kogoś do upadku,
Kolejny pan wypowiada się eksploracji Plutona jego wehikułem, o czym powinniśmy wiedzieć. Ponownie pada słowo grafika oraz imaż.. a w 3 minucie 07 sekundzie, mamy po prostu napawać wzrok tym, co widzimy na obrazku, czyli jedna kulka niedaleko drugiej, ( może z wysokości?)
Następnie pan opowiada, jak pilnie pracuje się nad tymi naukowymi sprawami. Autor w 3 minucie, 29 sek. zwraca uwagę na następująca sekwencję, padającą z ust mówcy: The sky will be raining presents.. ( with data). Niebo będzie padać prezentami..(z danymi)..brzmi poetycko, ale przy tym przypomina zapowiedź biblijną:
Księga Objawienia 6:12-14
12. I widziałem, gdy zdjął szóstą pieczęć, że powstało trzęsienie ziemi i słońce pociemniało jak czarny wór, a cały księżyc poczerwieniał jak krew,
13. I gwiazdy niebieskie spadły na ziemię, podobnie jak drzewo figowe zrzuca figi swoje, gdy wiatr gwałtowny nim potrząśnie;
14. I niebo znikło, jak niknie zwój, który się zwija, a wszystkie góry i wyspy ruszone zostały z miejsc swoich.
Następnie pan opowiada o powiększeniu imażu Plutona, w jego naturalnych kolorach i.. mamy się wpatrzeć w ten DYSK(!), bo czegóż tam nie ma z geologicznego punktu widzenia.
Od 5 minuty wypowiada się kolejny pan od animacji, mamy kawałek animacji, a w 6 minucie jakiś inny pan mówi, że mają zdjęcia i widzimy jakieś plamki; jedna żółta, druga na dalszym planie czerwona. Na końcu kolejny, zdumiony naukowymi osiągnięciami pan.
Autor poniższego filmu zastanawia się nad tym, dlaczego Pluto(n) jest ostatnimi czasy popularny zarówno w NASA, a wcześniej w filmie Truman Show.
Kolejna informacja, też z Newsweek’a, o odkryciach naukowych, pozwala dostroić się uważnym Czytelnikom do trendu, którym podąża współczesna ‘eksploracja kosmiczna’, mianowicie dowiadujemy się, że: Naukowcy odkryli system planetarny niemal identyczny z Układem Słonecznym, a udało im się tego dokonać, za pomocą orbitalnego teleskopu Keplera. Ten bliźniaczy niemal Układ leży w pobliżu gwiazdy, o nazwie nomen-omen Kepler-444. Naukowcy już wiedzą; ile lat ma Układ, a nawet ile trwa rok w tym Układzie, niecałe 10 ziemskich dni, no i ze na odpowiednikach Merkurego i Wenus panuje cytuję: wieczne piekielne gorąco, więc trudno tam zamieszkać, ale tak się przy tym składa, że strefa zamieszkania w tym Układzie istnieje, tylko sześć razy dalej.
Następnie dowiadujemy się, że naukowcy już teraz wiedzą, iż miejsca do zamieszkania podobne do ziemi istniały we wszechświecie od początku, a to prowadzi (naukowców) do konkluzji finalnej, mianowicie, cytuję: To oznacza, że w naszej Galaktyce mogą istnieć starożytne formy życia – mówi dr Tiago Campante z University of Birmingham, szef badania. To zapewne tylko kwestia czasu, kiedy je odkryjemy. No, chyba że ich mieszkańcy szybciej odkryją nas.
Jednym słowem, albo my albo nas, tak więc teraz pozostaje już tylko czekać na to, co nieuniknione..
W tym miejscu powstaje pytanie, w jaki sposób określa się w kosmosie kierunki: na przykład rzeczona wysokość?
Określa się je względem planety, w pobliżu której właśnie przelatuje dana sonda. W przypadku sondy New Horizons, która właśnie robi zdjęcia Plutona, jest odległość od powierzchni tej planety karłowatej.
Polecam ten materiał, w temacie ‘poruszania się w kosmosie’:
https://www.youtube.com/watch?v=EhEHwv-Tmok