Sztuka przez duże S?.. część 2.

Kolor umaszczenia konia z Księgi Objawienia 6;8.

Uznałam przy tej okazji, że dobrze będzie przywołać pewne szczegóły, które są związane z tematyką jeźdźców z Księgi Apokalipsy, a głównie jednego z nich, który jak mniemam, stanowi pierwowzór omawianego, wyrenderowanego obrazu przez SI.

Nie wszyscy bowiem są świadomi, czy też wystarczająco dociekliwi, aby badać takie kwestie, jak kolory umaszczenia koni, nawet , gdy mamy do czynienia z popularną biblijną czwórką z jeźdźcami.

Otóż w tłumaczeniu takim najbardziej spopularyzowanym, koń, na którym siedzi jeden z jeźdźców apokalipsy, jest siwy*.

.*Obj. 6:8
I widziałem, a oto siwy koń, a temu, który na nim siedział, było na imię Śmierć, a piekło szło za nim; i dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta ziemi.
(BW)

Inne tłumaczenia brzmią:

Obj. 6:8
8. I widziałem, a oto koń płowy, a tego, który siedział na nim, imię było śmierć, a piekło szło za nim; i dana im jest moc nad czwartą częścią ziemi, aby zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez zwierzęta ziemskie.
(BG)

Ap 6:8
8. I ujrzałem: oto koń trupio blady, a imię siedzącego na nim Śmierć, i Otchłań mu towarzyszyła. I dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta.
(BT)

Poniżej tłumaczenie z Księgi Objawienia 6;8, z przekładu interlinearnego polsko-greckiego:

I zobaczyłem, a oto koń blado zielony, a ten, który na nim siedzi, miał na imię Śmierć, a hades idzie za nim; i dano im władzę nad czwartą częścią ziemij, by zabić mieczem i głodem, i śmiercią, i przez dzikie zwierzęta ziemi.

Słowo, występujące w manuskrypcie to chloros – oznaczający kolor (blado) zielony, tak więc najbliższe oryginalnemu tłumaczenie jest w Biblii Gdańskiej, gdyż kolor płowy , zawiera określony procent koloru zielonego.

Astronauta ma na hełmie kropkę koloru zielonego.
(W tej kropce, przy przybliżeniu, widzimy zarys twarzy).

Może Sztuczna Inteligencja chciała w ten sposób rozwiać ewentualne wątpliwości , co do tożsamości jeźdźca i konia, gdyby takie się pojawiły?

Nie wykluczone, że SI jeszcze zechce zaskoczyć ludzkość innymi, ‘genialnymi dziełami’, które wyrenderuje w zaciszu swych błyskotliwych neuronów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *